top of page

Przegląd ziół i suplementów na stres

Nadmierny stres to poważny problem większości moich pacjentów. W obecnych czasach ciężko znaleźć osobę, która nie doświadczałaby regularnie sytuacji stresowych. Presja otoczenia, duża ilość obowiązków i szybkie tempo życia sprzyjają zaburzeniom nastroju, a w konsekwencji mogą prowadzić do wielu schorzeń.


Jak zatem możemy obniżyć napięcie? Poznaj suplementy, które pomogą Ci zaadaptować się do stresu.


Jakie korzyści daje suplementacja na stres?

  • Niweluje negatywne skutki stresu w organizmie.

  • Działa uspokajająco i wyciszająco.

  • Wspiera pracę układu nerwowego.

  • Poprawia jakość snu.

  • Obniża poziom lęku.

  • Usprawnia pamięć i koncentrację.

  • Zwiększa poziom energii.

  • Poprawia libido.

  • Działa antyoksydacyjnie.


Przegląd suplementów pomocnych w stresie


1. B-complex

Wybieraj postać zmetylowaną (w składzie metylokobalamina zamiast cyjanokobalaminy). Nie przekraczaj zalecanej dawki.


2. Magnez

Zalecana dawka 400 mg na dobę. Wybieraj formę wysokoprzyswajalną np. cytrynian, jabłczan, treonian. Warto łączyć z witaminą B6.


3. L-theanina

Poprawia jakość snu, ułatwia relaksację. Zwiększa poziom dopaminy, serotoniny i GABA. Można ją spożywać rano i wieczorem. Zacznij od 200 mg dziennie. Można zwiększyć do 400 mg. Niezalecana u osób przyjmujących leki na nadciśnienie.


4. Psychobiotyki

Specjalne szczepy bakterii probiotycznych, które wpływają pozytywnie na oś mózgowo-jelitową. Długofalowo pomagają w zmniejszeniu lęku, poprawie nastroju. Szczególnie zalecane u osób z depresją i nerwicą.Kobieta trzymająca kapsułki i suplementy diety na stres

5. Ashwaganda

Najpopularniejszy adaptogen. Ułatwia zasypianie, wyciszenie, odprężenie. Warto przyjmować ją na wieczór, ale można także rano. Zacznij od 250-300 mg. Dawka do 600 mg dziennie powinna dawać widoczne rezultaty.


6. Różeniec górski

Adaptogen, poprawia samopoczucie, koncentrację. Przyjmuj go w pierwszej połowie dnia. Szukaj standaryzowanego preparatu (rozawiny i/lub salidrozydy 1-5%). Dawka 500-600 mg dziennie.


7. Tulsi

Uniwersalny adaptogen, wzmacnia odporność na stres fizyczny, chemiczny, emocjonalny. Zalecana dawka 300-600 mg dziennie. Szukaj standaryzacji kwasu ursolowego.


8. Cytryniec chiński (Schisandra)

Adaptogen, szczególnie przydatny dla sportowców, poprawia krążenie krwi i poziom energii, wspiera wątrobę i gospodarkę glukozową. Dawkowanie w formie sproszkowanych owoców 500-3000 mg dziennie. W formie nalewki 20-30 kropli dziennie.


9. Lion’s Mane (Soplówka jeżowata)

Grzyb leczniczy, przydatny zwłaszcza dla osób, które pracują umysłowo bądź intensywnie się uczą. Poprawia koncentrację, pamięć, klarowne myślenie. Ekstrakt Lion’s Mane może być dodawany do kawy, co spotęguje jego działanie. Dawkowanie: ok. 500-1000 mg ekstraktu na porcję lub w formie sproszkowanej grzybni ok. 3-5 g na porcję (1-3 porcje dziennie).


10. Reishi

Grzyb leczniczy, który ułatwia zasypianie, działa tonizująco, pomaga poprawić nastrój, rozjaśnia myślenie, działa przeciwzapalnie i wpływa korzystnie na mózg. Może być dodawany do kawy lub herbaty. Warto stosować na wieczór. Zalecana dawka to 500 mg ekstraktu do 3x dziennie.


11. Cordyceps

Kolejny grzyb leczniczy. Podobnie jak powyższe zmniejsza stany zapalne, działa antyoksydacyjnie, redukuje zmęczenie. Ponadto chroni wątrobę i wpływa pozytywnie na hormony płciowe. Zalecana dawka 1000-3000 mg sproszkowanego grzyba dziennie lub ekstrakt porcjach 500 mg 1-3x dziennie. Najlepiej przyjmować go w pierwszej połowie dnia.Łyżeczki z ziołami


12. Gotu kola (wąkrota azjatycka)

Ziele adaptogenne, redukuje lęki, poprawia pamięć i wpływa korzystnie na mózg. Co ciekawe, stymuluje też syntezę kolagenu i poprawia jakość skóry, przyspiesza gojenie ran. Dawkowanie ok. 750-1000 mg ekstraktu dziennie, w jednej lub dwóch porcjach.


13. Forskolina

Substancja występująca w pokrzywie indyjskieja, adaptogen. Poprawia gospodarkę cukrowo-insulinową i sprzyja odchudzaniu. Zalecana dawka: 250 mg 10% ekstraktu 2 razy dziennie. Przeciwwskazana dla osób, które cierpią na wrzody żołądka.


14. Tarczyca bajkalska

Roślina adaptogenna. W jej korzeniu znajdują się substancje aktywne, m.in. bajkalina. Działa ona uspokajająco, przeciwlękowo, pomaga w zasypianiu i poprawia jakość snu. Ma także działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Dawkowanie w formie ekstraktu 400-1000 mg dziennie, najlepiej na wieczór.


15. Liście Damiany

Zioło najczęściej stosowane w formie herbaty do zaparzania (2-3 łyżeczki dziennie). Jest to afrodyzjak i zarazem działa lekko rozluźniająco oraz antydepresyjnie. Może łagodzić stany lękowe i napięcie.


16. Korzeń Maca

Ma działanie adaptogenne i wykazuje korzystny wpływ na libido. Podnosi poziom energii i witalności, redukuje zmęczenie, usprawnia pamięć. Jako proszek można dodawać do napojów, zalecana dawka 1-3g dziennie.


17. Bacopa monnieri (Brahmi)

Zioło adaptogenne o bardzo podobnym działaniu do Gotu kola. Można je ze sobą łączyć, działają synergicznie. Zalecana dawka dzienna to 300 mg ekstraktu zawierającego 55% bakozydów.


18. CBD

Wycisza, pomaga się zrelaksować, zmniejsza stany lękowe, pomaga w zasypianiu. Dawkowanie jest bardzo indywidualne. Proponuję zacząć od 5 kropli na dobę (10% stężenia) następnie powoli zwiększać do 10-15 kropli. Dawkę najlepiej rozłożyć na 2-3 porcje w ciągu dnia.

19. Melisa

Tradycyjnie stosowana w stanie rozdrażnienia, lęku, pobudzenia. Dostępna w formie naparu i tabletek. Zalecana dawka: 2-4 filiżanki herbatki dziennie.Buteleczka z kroplami ziołowymi


20. Waleriana (kozłek lekarski)

Popularne krople walerianowe działają wyciszająco, zmniejszają napięcie, pomagają w zasypianiu. Dawkowanie 350 mg 2-3 x na dobę. Można łączyć z melisą dla wzmocnienia efektu.


21. Alpha-GPC

Poprawia koncentrację, pamięć. Idealny dla osób, które intensywnie się uczą, bądź pracują umysłowo. Zwiększa klarowność myślenia także podczas stresu. Dawka 600-1200 mg na dobę, podzielona na 2-3 porcje.


22. Szafran

To zarówno drogocenna przyprawa, jak i suplement o dość szerokim spektrum działania. Ma właściwości antydepresyjne, zmniejsza stan zapalny w mózgu, pomaga w stanach lękowych i niepokoju, jest także afrodyzjakiem. Zalecana dawka 30 mg 1-3x dziennie.


Uwaga, wielu leków i suplementów nie wolno ze sobą łączyć. Podchodź do suplementacji
z ostrożnością.

Jeśli chciałbyś, aby nasz dietetyk ułożył dla Ciebie indywidualny plan suplementacji pomocnej w stresie, umów się na konsultację.Comentarios


bottom of page